Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki MIEJSKO-GMINNE CENTRUM KULTURY W ZALEWIE

Uroczysty koncert z okazji 231. rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Utworzono dnia 04.05.2022
W ramach 231. rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Kościele pw. Św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Zalewie o godzinie 11:00 odbyła się Uroczysta Msza Święta poprowadzona przez Proboszcza Stanisława Gajewskiego. Podczas kazania mogliśmy usłyszeć wiele pięknych i mądrych słów na temat naszej Ojczyzny i historii.Za autorów Konstytucji uważa się króla Stanisława II Augusta, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa.Uchwalona konstytucja czerpała inspirację z myśli politycznej i społecznej europejskiego oświecenia oraz amerykańskiej konstytucji z 1787 roku. Twórcy polskiej ustawy zasadniczej uznawali, że rząd musi służyć dobru całego narodu, a nie interesom nielicznych. Na dokument składało się 11 artykułów. Pierwszy z nich określał religię rzymskokatolicką jako dominującą, zapewniając jednocześnie wolność wyznania i praktyk wyznawcom innych religii. Artykuł V Konstytucji dzielił władzę na ustawodawczą, wykonawczą i sądową. Dwuizbowy Sejm uchwalał prawa; władza wykonawcza miała być w rękach króla i Straży Praw; sądownicza była w ręku niezawisłych sądów.Święto Narodowe Trzeciego Maja zostało ustanowione pierwotnie w 1919 roku i przywrócone w 1990 r. Obok Święta Niepodległości jest jednym z najważniejszych świąt państwowych.
Po uroczystej mszy w Miejsko - Gminnym Centrum Kultury zgromadzeni goście mieli okazję wysłuchać montażu słowno-muzycznego w wykonaniu dzieci i młodzieży z koła teatralnego „KOLIBER” prowadzonego przez Panią Wiolettę Żołądkiewicz, jak również pięknych piosenek patriotycznych w wykonaniu Julki Sprawki i Martyny Sostek, wokalistek prowadzonych przez Pana Jarosława Łabudzińskiego.Składamy serdeczne podziękowania dla Pani Wioletty Żołądkiewicz za wspaniałe przygotowanie swoich podopiecznych oraz za 20 - letnią współpracę.
Kolejną wielką atrakcją naszego spotkania był koncert zespołu „Zdążyć przed Północą”. Twórczość zespołu skłania do refleksji, może wzruszyć i poruszyć. Repertuar i stylistyka artystycznego przekazu zespołu dotyka spraw uniwersalnych, dzięki czemu Zdążyć przed Północą trafia do szerokiego grona odbiorców. W programie zespołu, oprócz autorskich tekstów i kompozycji, odnaleźć można było poezję Karola Wojtyły i Kazimierza Kujawskiego z Czarnej Wody, a także Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, która stała się inspiracją i literacką osnową prezentowanych utworów.
Tegoroczne świętowanie zakończyliśmy wręczeniem pamiątkowych dyplomów i nagród zwycięzcom naszego konkursu plastycznego pn. „Konstytucja 3 Maja – 231 lat”.Komisja konkursowa postanowiła NAGRODZIĆ I WYRÓŻNIĆ następujące osoby w poszczególnych grupach:
• GRUPA I – dzieci w wieku przedszkolnym
I miejsce - KORNELIA DZIAŁOWSKA – Zalewo
II miejsce – ANTONI GRYCKO – Zalewo
III miejsce – LENA PIETRUSIŃSKA – Zalewo
WYRÓŻNIENIE – TYMON ŚLIWKA – Boreczno
• GRUPA II – klasy I – III SP
I miejsce – PAWEŁ RACHWAŁ - Boreczno
II miejsce – KACPER TUR – Dobrzyki
III miejsce – ZUZANNA RUDCZKOWSKA – Dobrzyki
WYRÓZNIENIE – ALICJA RATAS - Boreczno
• GRUPA III – klasy IV – VI SP
I miejsce – OLIWIA WIKTORZAK – Dobrzyki
II miejsce – OLIWIER KAWKA – Dobrzyki
III miejsce – AMELIA MARIAŃSKA – Dobrzyki
WYRÓZNIENIE – ALEKSANDRA CIEPLICKA - Boreczno
• GRUPA IV – klasy VII – VIII SP
I miejsce BARBARA ŻYCKA – Dobrzyki
II miejsce – OLIWIA CHLEWICKA – Boreczno
III miejsce – LAURA PŁATEK – Dobrzyki
WYRÓŻNIENIE – NIKOLA LIWENDA
Niestety pogoda spłatała nam psikusa. W planach były jeszcze gry , zabawy animacyjne z najmłodszymi oraz ognisko dla wszystkich obecnych gości ale deszcz pokrzyżował plany.Wszystkim obecnym w M-GCK w Zalewie na uroczystym koncercie serdecznie dziękujemy za chęć wspólnego świętowania.

GALERIE:

3 Maja 2022 rok nr 2

3 Maja 2022 rok  nr 2

3 Maja 2022 rok

3 Maja 2022 rok

Znajdziesz nas również na:

                                         

 

Zegar

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Czerwiec 2022
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 25

W poprzednim tygodniu: 86

W tym miesiącu: 296

W poprzednim miesiącu: 316

Wszystkich: 21657