Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki MIEJSKO-GMINNE CENTRUM KULTURY W ZALEWIE

Święto Plonów '23

Utworzono dnia 29.08.2023
Dnia 20 sierpnia 2023 roku w Zalewie odbyło się „Święto Plonów”.
To największe w roku święto rolników, będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu, obchodzone po zakończeniu wszystkich najważniejszych prac polowych i zebraniu plonów, a głównie plonu zbóż. W dawnej Polsce zwano je również Wieńcowem (od najważniejszego ich symbolu wieńca ze zbóż i kwiatów) lub Okrężnem (od starodawnego obyczaju jesiennego obchodzenia, lub objeżdżania, czyli okrążania pól po ścięciu zboża).
Tradycyjnie ten dzień od wczesnych godzin rannych rozpoczęły zawody wędkarskie, prowadzone pod czujnym okiem jurora Pana Marcina Oporskiego.
Do tegorocznych zawodów stanęło 40 uczestników. Nasi dzielni wędkarze walczyli o I, II i III miejsce ale również o tytuły:
- Najstarszy Wędkarz – Wiesław Kozielec
- Najmłodszy Wędkarz – Jan Lewicki
- Największa Ryba – Dariusz Wasiuk
I MIEJSCE – Sandra Witkowska
II MIEJSCE – Dominik Dziewulski
III MIEJSCE – Adrian Witkowski
Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
Tak działo się nad jeziorem Ewingi w Zalewie, ale czas płynie szybko i około godziny 10:40 przy kościele pw. Św. Jana Apostoła i Ewangelisty zaczął szykować się korowód wieńców dożynkowych. Dziewięć Sołectw z naszej gminy: Urowo, Śliwa, Bajdy, Dobrzyki, Boreczno, Półwieś, Duba, Rąbity, Jaśkowo przygotowały piękne wieńce dożynkowe. Przedstawiciele Władz Miasta, Sołtysi, grupy wieńcowe jak również zaproszeni goście otrzymali dekoracyjne przypinki dożynkowe wykonane przez pracowników M-GCK
w Zalewie.
Tegoroczne Dożynki tradycyjnie rozpoczęła uroczysta Msza Święta Dziękczynna, którą odprawił ks. Proboszcz Stanisław Gajewski. Zgromadzeni wierni wraz z kapłanem dziękowali za zebrane plony, z których powstanie przede wszystkim chleb – symbol trudu rolnika a także urodzaju i dostatku. Podczas mszy zostały poświęcone przepięknie wykonane wieńce dożynkowe oraz wszystkie płody rolne złożone na ołtarzu jako dar tegorocznych zbiorów. Na zakończenie uroczystości kościelnych Starostowie Dożynek Iwona i Radosław Kiedos oraz ich najmłodsze dzieci Kinga i Adam złożyli na ręce Burmistrza chleb prosząc:
„PRZYJMIJCIE GOSPODARZE CHLEB ŚWIEŻY CHRUPIĄCY UPIECZONY NA DOŻYNKI Z TEGOROCZNEJ MĄKI. DZIELCIE NIM SPRAWIEDLIWIE WŚRÓD MIESZKAŃCÓW GMINY BY GO NIE ZABRAKŁO DLA ŻADNEJ RODZINY. PODZIĘKUJMY ROLNIKOM ZA ICH WIELKI TRUD NIECH ICH PRACĘ NA ROLI BŁOGOSŁAWI BÓG.”
Po tych słowach Pan Burmistrz wraz z dziećmi rozdał chleb uczestnikom mszy świętej.
Uroczystości kościelne uświetniła swoim występem Orkiestra Dęta OSP z Zielonki Pasłęckiej, która również poprowadziła korowód dożynkowy ulicami miasta na plac przy scenie letniej, gdzie odbyła się dalsza część imprezy.
Oficjalnego otwarcia Gminnego Święta Plonów dokonał Burmistrz Zalewa Marek Żyliński ze Starostami Dożynek oraz Dyrektor M-GCK w Zalewie Fryderyka Małachowska. Do szanownego grona dołączyła również Pani Elżbieta Gelert – Poseł na Sejm RP – życząc wszystkim zebranym, udanego Święta Plonów a rolnikom sił i wytrwałości w ich ciężkiej pracy. Po uroczystym otwarciu nasze Zalewskie Jezioranki przywitały wszystkie delegacje oraz publiczność ośpiewując tegoroczne wieńce dożynkowe. Po ich występie nadszedł czas na wybór najładniejszego wieńca dożynkowego. Jury w składzie: Pani Beata Cetkowska – Starszy Instruktor Amatorskiego Ruchu Artystycznego w Morąskim Domu Kultury, Pani Anna Piątkowska – Instruktor Uniwersytet Ludowy Edukacji Nieformalnej w Elgnówku i Pani Agnieszka Szczur – florysta, właściciel kwiaciarni „Kwiatkarnia” biorąc pod uwagę wiele czynników tj. różnorodność i jakość użytych materiałów naturalnych, architektura bryły, kształt, forma, kompozycja i dobór barw, precyzja wykonania i pracochłonność, a także prezentację wieńca przez grupę wieńcową, wybrały ten jeden najładniejszy, który będzie reprezentował naszą Gminę podczas Dożynek Wojewódzkich w Olsztynku 17 września 2023 roku. Po długiej analizie i szczegółowych obradach wygrał wieniec zgłoszony z Sołectwa Bajdy wykonany przez Panie z KGW – Ekipa Bajdowska. Gratulujemy i już dziś życzymy powodzenia w Olsztynku. Pozostałym Sołectwom również składamy wielkie podziękowania za trud włożony w wykonanie tak pięknych wieńców, również GRATULUJEMY!!! Wszystkie zaprezentowane wieńce spełniały regulaminowe kryteria i również zostały docenione. Sołectwa otrzymały nagrody pieniężne w postaci bonu o wartości 500 zł ufundowane przez Gminę Zalewo. Zwycięzcy otrzymali bon o wartości 1000 zł.
Kolejne nagrody jakie zostały wręczone to nagrody za Najładniejszy i Najciekawszy Witacz Dożynkowy. Do tego konkursu stanęło 9 Sołectw: Jerzwałd, Dobrzyki, Rąbity, Śliwa, Boreczno, Duba, Urowo, Kupin, Bajdy.
W tym roku „Najciekawszym Witaczem” został witacz z sołectwa:
I MIEJSCE – Sołectwo Jerzwałd – nagroda bon o wartości 500 zł,
II MIEJSCE ex aequo – Sołectwo Bajdy i Sołectwo Rąbity – nagroda bon o wartości 400 zł,
III MIEJSCE ex aequo – Sołectwo Duba i Sołectwo Śliwa – nagroda bon o wartości 300 zł,
Pozostałe Sołectwa za udział w konkursie otrzymują nagrody pocieszenia w postaci bonu o wartości 200 zł.
Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie oraz ogromne zaangażowanie i trud włożony w wykonanie witaczy a tym samym ozdobienie swoich miejscowości. WIELKIE BRAWA
Po wręczeniu nagród przyszedł czas na występ naszego lokalnego zespołu „Jezioranki”. Panie wykonały wiele znanych i lubianych utworów porywając tym samym zgromadzoną publiczność do wspólnej zabawy.
Po uczcie muzycznej mieliśmy okazję przywitać naszych młodych artystów z grupy teatralnej „KOLIBER” prowadzonej przez Panią Wiolettę Żołądkiwicz. W wakacyjnym składzie na scenie wystąpili Maja, Gabrysia, Igor, Szymon, Mikołaj i Gracjan, którzy zaprezentowali naszej widowni skecz – oparty na motywach programu Kabaretu Młodych Panów pt. „Wakacje nad morzem”. Serdecznie dziękujemy za obdarowanie dobrym humorem i radosne chwile.
Kolejną atrakcją dla licznie zgromadzonej publiczności były zawody integracyjne czyli „Potyczki Sołtysów i Sołtysek”. Zawody poprowadzili Panowie Tomasz Majewski i Piotr Żołądkiewicz. W tegorocznych zawodach udział wzięli Sołtysi i przedstawiciele Rady Sołeckiej z Bart, Boreczna, Dobrzyk, Bajd, Rąbit, Urowa, Międzychodu, Półwsi, Kupina, Śliwy. Sołtysi, Sołtyski i członkowie Rady Sołeckiej podczas zmagań musieli wykazać się niesamowitym sprytem, szybkością, zwinnością a przy tej pogodzie jeszcze dobrą kondycją i wytrzymałością – to nie było łatwe ale jak co roku dali radę – BRAWA. Po podliczeniu punktów komisja wyłoniła zwycięzców I miejsce Krzysztof Przybylski – Boreczno, II miejsce Beata Blok – Kupin, III miejsce Barbara Kubczak – Rąbity. Wszyscy uczestnicy otrzymali z rąk Pana Burmistrza i Pani Dyrektor imienne statuetki oraz nagrody rzeczowe.
Dla rozluźnienia - po tak wyczerpujących zmaganiach - na scenie pojawili się kolejni artyści – mistrzowie sztuczek piłkarskich Adrian Duszak i Grzegorz Staśkiewicz. Niesamowite umiejętności wzbudziły podziw i zainteresowanie wśród młodych piłkarzy ale i nie tylko. Pan Adrian zaprosił na scenę śmiałków, którzy razem z nim wykonali kilka ciekawych trików. To była dobra szkoła dla naszych kto wie? przyszłych sportowców. Dziękujemy.
Kolejnym miłym akcentem podczas tegorocznego Święta Plonów był występ laureatów konkursów „PRZEDSZKOLADA23” oraz „W Rytmie Polskiej Piosenki”. Na scenie swoje taneczne umiejętności zaprezentowały grupy przedszkolne tj. TROPICIELE, JAGÓDKI i SÓWKI z Zalewa oraz BIEDRONECZKI z Bart. Po uroczych i pełnych wdzięku układach tanecznych naszych najmłodszych artystów wystąpili laureaci konkursu muzycznego: Antonina Tarnowska - Boreczno, Kacper Groszewski – Marzęcice, Lena Rybska – Małdyty, Hubert Kujawa - Dobrzyki oraz Marika Paluch - Dobrzyki.
Uwieńczeniem tych cudownych wstępów był program artystyczny w wykonaniu grupy tanecznej prowadzonej przez Pana Marcina Wierzbickiego. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim wykonawcom i tym małym i ciut starszym, jak również ich opiekunom i rodzicom za przygotowanie, poświęcony czas by być w tym dniu razem z nami.
Wieczór rozpoczął się bardzo ciekawie, po muzycznych i tanecznych występach przyszedł czas na DOBRY HUMOR. Na scenie pojawiły się „one” – wspaniałe, urocze, piękne, miłe, młode, zgrabne, cudowne, zabawne Hela, Aniela i Jessica.
Dziewczyny nie politykują, to są Mohery z Podlasia, czasami zakochane, zawsze wesołe. Hodują kury nioski, krowy holenderki, indory i angory (na berety). Zalewską publiczność rozbawiły do łez. Kobitki jesteście WIELKIE????.
Po ogromnej dawce dobrego humoru nasza Zalewska publiczność miała okazję wsłuchać się w pełną energii i pozytywnych emocji mieszankę popu i elektroniki. To koncert Agaty Sobocińskiej i jej zespołu. „Tylko z Tobą” , „Chwilo Trwaj”, „Już na zawsze” czy „Znikam stąd” te utwory przeniosły nas w inny wymiar, przedstawiają historię bliską sercu niejednego z nas. Dzięki Agacie ten wieczór na długo pozostanie w pamięci Zalewskiej publiczności. Dziękujemy.
Na zakończenie tego wspaniałego dnia, po wielu doznaniach muzycznych, humorystycznych a także i sportowych przyszedł czas na super dyskotekę z DJ’em Richu. To była wspaniała zabawa. Dziękujemy.
Organizatorami tegorocznego Święta Plonów był Urząd Miejski w Zalewie oraz Miejsko – Gminne Centrum Kultury w Zalewie. Imprezę poprowadził konferansjer Pan Łukasz Brzostek.
Podziękowania organizatorzy kierują przede wszystkim do mieszkańców miasta i gminy Zalewo za wspólnie spędzony czas oraz do Sołectwa Dobrzyki, Urowo, Bajdy i Boreczno za przygotowanie stoisk ze swojskim jadłem, a także wszystkim tym, którzy przyczynili się do przygotowania obchodów Dni Zalewa i Święto Plonów2023 w Zalewie między innymi:
1. NI HAO CENTRUM W ZALEWIE
2. ZAKŁAD DROBIARSKI LECH – DRÓB W ZALEWIE
3. DAM – ROB Sp. zo.o. Sp.k, W ZALEWIE
4. PRZEDSIĘBIORSTWO USŁUG KOMUNALNYCH W ZALEWIE - Andrzej Brejta i Łukasz Brejta
5. MATIK – GRZEGORZ STAŃCZYK
6. AUTO - CZEŚCI DARIUSZ NIDZGORSKI
7. MORĄSKO – ZALEWSKI BANK SPÓŁDZIELCZY W ZALEWIE
8. ANIDA GRABOWSKA METALZŁOM W ZALEWIE8. APTEKA ARNIKA KRZYSZTOF ZIEMIEC
9. EWA MAŁETKA PRZEDSIĘBIORSTWO HANDLOWO USŁUGOWE
10. PASIEKA TARNOWSKICH W BORECZNIE
11. PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNO – HANDLOWO USŁUGOWE POLIROL M. JACYNO W ZALEWIE
12. FIRMA AGNIESZKA MAŁETKA BUD – MET S.C. W ZALEWIE\
13. ZAKŁAD HANDLOWO – USŁUGOWY AGROMECH KRZYSZTOF KOWALEWSKI
14. FIRMA USŁOGOWA LUX Z BRZYDOWA GRZEGORZ ŻEBEREK
15. SKLEP LEWIATAN W ZALEWIE
16. MAŁETKA KRZYSZTOF PRZEDSIEBIORSTWO PRODUKCYJNO-USŁUGOWE HANDLOWE WĘGLOBUD W ZALEWIE
17. APTEKA BŁĘKITNA JOANNA UŚCIŃSKA OSTRÓDA
19. APTEKA ARNIKA KRZYSZTOF ZIEMIEC
DZIĘKUJEMY!

GALERIE:

Znajdziesz nas również na:

                                         

 

Zegar

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Lipiec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 116

W poprzednim tygodniu: 181

W tym miesiącu: 534

W poprzednim miesiącu: 769

Wszystkich: 35414