Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki MIEJSKO-GMINNE CENTRUM KULTURY W ZALEWIE

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Utworzono dnia 28.11.2018

Święto Niepodległości 11 listopada 2018 roku w Gminie Zalewo obchodzone było w sposób niezwykle uroczysty. Obchody rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny, w kościele św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Zalewie, którą celebrował Proboszcz Parafii ks. Stanisław Gajewski. Po zakończonej Eucharystii do licznie zgromadzonych mieszkańców gminy Zalewo zwrócił się Burmistrz Zalewa Marek Żyliński, który odniósł się w swym wystąpieniu do historii walki o wolność Polski. Jako wyraz hołdu i szacunku dla tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę, Burmistrz Zalewa Marek Żyliński, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Zalewie Edward Całka oraz Sekretarz Gminy Krystyna Milczarek, złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową.
Po zakończeniu uroczystej Mszy Świętej mieszkańcy tłumnie zebrali się na Placu Jana Pawła II, by wspólnie odśpiewać hymn narodowy. Zostało także wykonane pamiątkowe zdjęcie wszystkich zgromadzonych. Następnie zebrani (przedstawiciele władz samorządowych, ksiądz Proboszcz, poczty sztandarowe, mieszkańcy) przemaszerowali do Miejsko- Gminnego Centrum Kultury w Zalewie. Na czele przemarszu stanęli motocykliści z Bractwa Motocyklowego „Pocisk”. Uczestnicy marszu wspólnie nieśli biało-czerwoną, 25-metrową flagę, specjalnie przygotowaną na okrągłą rocznicę. Nad bezpieczeństwem korowodu czuwali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zalewie oraz policjanci.
Zebranych gości w sali Centrum powitała Dyrektor M-GCK Fryderyka Małachowska oraz Burmistrz Zalewa Marek Żyliński. Oboje zaprosili do obejrzenia i wysłuchania niezwykłego programu artystycznego pt. „Pisk Białego Orła” w wykonaniu dzieci i młodzieży z grupy teatralnej „Koliber”. Montaż słowno- muzyczny został przygotowany przez opiekuna grupy – Panią Wiolettę Żołądkiewicz i Pana Jarosława Łabudzińskiego.
Po zakończeniu części artystycznej, zostały ogłoszone wyniki konkursu pt. „100 Lat Wolności w Bieli i Czerwieni”, którego organizatorem było M-GCK w Zalewie. Konkurs był adresowany do dzieci i młodzieży z terenu miasta i gminy Zalewo, miał na celu popularyzację wiedzy o symbolach narodowych, a także wzmocnienie uczuć patriotycznych wśród dzieci i młodzieży. Do konkursu zgłoszono 92 prace, które zostały ocenione w czterech kategoriach:
Kategoria dzieci w wieku 5-6 lat:
Wyróżnienie:
Agata Kupczyńska- ZS w Dobrzykach.

Kategoria dzieci w wieku 7-9 lat:
Miejsce I- Nikola Gąsior- ZS w Zalewie,
Miejsce II- Michał Jastrzębski- ZS w Zalewie,
Miejsce III- Marcel Żukowski- ZS w Zalewie.
Wyróżnienia:
Adam Jaroszewski- ZS w Dobrzykach,
Dominika Czacharowska- ZS w Dobrzykach.

Kategoria dzieci w wieku 10-12 lat:
Miejsce I- Nikola Wojtkun- ZS w Zalewie,
Miejsce II- Emilia Lewandowska- ZS w Zalewie,
Miejsce III- Michał Oporski- ZS w Zalewie.
Wyróżnienie:
Jakub Małetka- ZS w Zalewie,
Jakub Szurgot- ZS w Zalewie,
Aleksandra Kupczyńska- ZS w Dobrzykach.

Kategoria dzieci w wieku 13-16 lat:
Miejsce I- Martyna Szlachtowicz- ZS w Zalewie,
Miejsce II- Aleksandra Klocek- ZS w Zalewie,
Miejsce III- Klaudia Koprowicz- ZS w Dobrzykach.

Organizatorzy konkursu gratulują wszystkim uczestnikom zdolności, pomysłowości i oryginalności oraz dziękują opiekunom za wsparcie i motywację uczniów do wzięcia udziału w konkursie.
100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę było okazją do zorganizowania wystawy artystycznej przez Prezes Stowarzyszenia Dziedzictwa Kulturowego „Izba Pamięci” w Zalewie Panią Wandę Cydzik i członków stowarzyszenia.
101 prac wykonanych przez dziewiętnastu zalewskich artystów, można było podziwiać w kruchcie kościoła w Zalewie. Podczas uroczystości artystom zostały wręczone podziękowania i upominki.
Zakończeniem uroczystych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości był koncert zespołu „Farba” – akustyczny recital Joanny Kozak „O miłości i wolności”.
Wszystkim uczestnikom uroczystości dziękujemy za tak liczne przybycie i wspólne przeżywanie Narodowego Święta Niepodległości.

Zdjęcia

Utworzono dnia 28.11.2018, 09:56

Znajdziesz nas również na:

                                         

 

Zegar

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Lipiec 2019
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 17

W poprzednim tygodniu: 210

W tym miesiącu: 589

W poprzednim miesiącu: 783

Wszystkich: 12160