Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki MIEJSKO-GMINNE CENTRUM KULTURY W ZALEWIE

Fotorelacja Święto Plonów 2019

Utworzono dnia 27.08.2019

            W niedzielę, 25 sierpnia, w Zalewie odbyło się gminne „Święto Plonów 2019”. Uroczystość jest formą podziękowania za tegoroczne zbiory, podsumowaniem całego roku ciężkiej pracy rolników, a także okazją do wspólnej zabawy i integracji mieszkańców gminy.

            Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą Dziękczynną pod przewodnictwem księdza proboszcza Stanisława Gajewskiego w kościele p.w. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Zalewie. Wprowadzone do kościoła wieńce dożynkowe, zostały poświęcone przez Proboszcza, a starostowie dożynek: Pani Jolanta Grzywna i Pan Józef Kołodziejski, złożyli na ręce Pana Burmistrza Marka Żylińskiego chleb z tegorocznych zbóż. Zebrani w kościele mieszkańcy gminy i miasta Zalewo oraz goście, podzielili się symbolicznie chlebem. Po Mszy Świętej odbył się przemarsz korowodu dożynkowego, w towarzystwie Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Rybna, na plac przy scenie letniej nad jeziorem Ewingi, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Mieszkańców i zaproszonych gości powitał Burmistrz Zalewa Pan Marek Żyliński oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Zalewie Pan Jan Lichacz.  Burmistrz oraz Przewodniczący Rady, przyjęli bochen chleba od starostów Święta Plonów i podzielili się z zebranymi na widowni gośćmi. W gminnych uroczystościach uczestniczyli również senator RP Bogusława Orzechowska oraz poseł na sejm Piotr Cieśliński.

Kolejnym punktem programu była prezentacja wieńców dożynkowych przygotowanych przez sołectwa z terenu gminy Zalewo: Bajdy, Bądki, Boreczno, Dajny, Dobrzyki, Duba Wielka, Jerzwałd, Urowo, Półwieś, Rąbity, Międzychód, Wielowieś, Wieprz.  Tegoroczne wieńce były przepiękne! Ich wykonanie z pewnością wymagało dużego zaangażowania mieszkańców poszczególnych sołectw, dokładności i pomysłowości. Wieńce zostały wykonane zgodnie z regulaminem, z nowo zebranych zbóż, ziół i kwiatów. Zgodnie ze staropolskim obyczajem, musiały zostać ośpiewane. Jury, w skład którego weszli Sołtyski i Sołtysi sołectw biorących udział w konkursie na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy”, jako zwycięzcę wskazało wieniec sołectwa Dajny. I to właśnie ten wieniec będzie reprezentował gminę Zalewo 22 września na Dożynkach Wojewódzkich w Olsztynku.

Trzynaście sołectw w gminie Zalewo wykonało tzw. „witacze”, które umiejscowione przy szosie, zapraszały na dożynki, a także witały i żegnały przyjezdnych. Przygotowane „witacze”, brały udział w konkursie na „Najciekawszy Witacz Dożynkowy” w gminie Zalewo, i trzeba dodać, że pomysły mieszkańców gminy przeszły najśmielsze oczekiwania organizatorów. Wybór był bardzo trudny, ostatecznie nagrodę otrzymało sołectwo Jerzwałd. Organizator konkursu, M-GCK w Zalewie, składa serdeczne podziękowania sołectwom, które wzięły udział w konkursie: Bajdy, Bądki, Dajny, Dobrzyki, Duba-Huta Wielka, Międzychód, Urowo, Półwieś, Rąbity, Wieprz, Wielowieś. Sołectwa, które wzięły udział w konkursie, otrzymały bon podarunkowy od Gminy Zalewo.  

Następnie członkowie Izby Rolniczej wręczyli puchary dla zasłużonych rolników w naszej gminie: Państwu Tatianie i Piotrowi Kacprzykom, Państwu Agnieszce i Krzysztofowi Truszkowskim, Państwu Jolancie i Krzysztofowi Mazurkom oraz Państwu Grażynie i Andrzejowi Parzonkom.   

 

            Tradycją Święta Plonów w Zalewie stały się Potyczki Sołtysek i Sołtysów. Rywalizowali oni między sobą w konkurencjach sportowych, a dopingowali ich mieszkańcy poszczególnych wsi. Zwyciężczynią potyczek została Pani Sylwia Smagała z Jerzwałdu, drugie miejsce zajęła Pani Paulina Macikowska z Półwsi, a trzecie miejsce zajął Pan Tomasz Zagrobelny z Duby.

            Dalszą część uroczystości wypełniły występy: lokalnych Jezioranek, Grupy Muzycznej RMS, zespołu Za-no-za. Zebranych mieszkańców oraz gości, bawili do późnych godzin wieczornych zespół Flash i Dj Roland.

Podczas uroczystości na boisku sportowym „Orlik” odbył się Otwarty Turniej Tenisa Ziemnego o Puchar Starostów Święta Plonów. Pierwsze miejsce zajął Pan Przemysław Skarbek, drugie miejsce zajął Pan Daniel Makowski, trzecie miejsce Pan Tomasz Majewski.

W Otwartym Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Prezesa KS „EWINGI” Zalewo, pierwsze miejsce zajęła drużyna „EWINGI I”, drugie miejsce „EWINGI II” , a trzecie ”WĘGLOBUD”.

 

            Podczas Święta Plonów nie mogło zabraknąć stoisk z przepysznym swojskim jadłem, które przygotowały mieszkanki Sołectwa Dobrzyki, Rąbity i Urowo, za co serdecznie dziękujemy! Chcielibyśmy podziękować także Pani Jolancie Grzywnie oraz Panu Józefowi Kołodziejskiemu,  którzy wzorcowo pełnili honory Starostów Święta Plonów. Dziękujemy sponsorom, i tym wszystkim, którzy bezinteresownie pomagali w zorganizowaniu uroczystości.  

           

Przygotował M- GCK w Zalewie

Fryderyka Małachowska

Fotorelacja Święto Plonów 2019

Utworzono dnia 27.08.2019, 14:08

Znajdziesz nas również na:

                                         

 

Zegar

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Lipiec 2020
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 52

W poprzednim tygodniu: 45

W tym miesiącu: 41

W poprzednim miesiącu: 161

Wszystkich: 15500